wtorek, 4 marca 2014

WANTED – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Od czas do czasu we wszystkich mediach pojawiają sie tzw. „materiały interwencyjne”, których zadaniem nie jest przekazać czytelnikowi, słuchaczowi czy telewidzowi jakiejś informacji, sugestii czy opinii. W tych materiałach chodzi o to by poruszyć odbiorcę do konkretnej pomocy, działania czy też innej formy obywatelskiej aktywności.

Tak będzie i tym razem.
Calypso z zakresem do 108 MHz
Zakupiłem zestaw fotografii, najprawdopodobniej oryginalnych fotografii reklamowych DIORY, w profesjonalny sposób prezentujących wyroby Dzierżoniowskiej fabryki z okresu jej świetności. Pośród modeli dobrze znanych i popularnych odbiorników radiowych i telewizyjnych znajduje się kilka smaczków.

STERTONE 400 (nie Sterotone). Dwa głośniki, ale mono.
Z najciekawszych dla mnie osobiście należą odbiorniki produkowane na eksport do strefy dewizowej. Jak wskazuję pewne ślady i przesłanki –  chodzi o kraj gdzie królowała ( i króluje) waluta z podobizną monarchini. Do Wielkiej Brytanii oczywiście. Wskazują na to przejęte na wyspach egzemplarze, jak np. Ramony22244.  Okzauje się, że imperium eksportowe Unitry było jednak większe. Część z odbiorników była sprzedawana pod marką Stertone - Toronto. Model 400 (powyżej był produkowany w DIORZe, a model Stertone 200 przez ZRK. Władza ludowa dzieliła przychody z 2 strefy płatniczej pomiędzy dwa zakłady.
Cont....t czyli Kankan(?) w wersji dla lewostronnego ruchu.
Jak w każdej konstrukcji istnieje element najciekawszy. To głowica.

Głowica pozwalająca pokryć całe pasmo 88 do 108 MHz. Temat 100MHz już przerabialiśmy. Jak można domyślać była to najprawdopodobniej wersja głowicy ELWRO. Podobną taką widziano w Łodzi. 
Jest to element tak pożądany dla potrzeb „Reverse Engineering” bardziej niż w czasie wojny głowice naprowadzające rakiet stosowane przez przeciwnika. Znane są historie jak to w trakcie Wojny Wietnamskiej wbita  w skrzydło MIG-a rakieta amerykańska stała się przyczynkiem do podniesienia radzieckiej myśli technicznej na zupełnie inny poziom.

Jeżeli ktokolwiek ma lub widział taką głowicę to bardzo, bardzo proszę o kontakt. Ten pojedynczy egzemplarz może stać się wielkkim kamieniem milowym (znów się U.K. kłania) w naszej pracy i ratowaniu lampowych zabytków. Będziemy ją studiować jeszcze delikatniej i precyzyjniej niż zrobili to Rosjanie z amerykańską konstrukcją. Nawet wiedząć, że nie ma tam materiału wybuchowego.

Ktokolwiek Widział, Ktokolwiek Wie – proszony jest o kontakt    wojciech . taras ( at ) gmail . com 

NINIEJSZYM WYSYŁAM LIST GOŃCZY.

PRZEKAŻCIE ZNAJOMYM, KOLEGOM NA WYSPACH. 
TAM SIĘ NAJPRWDOPODOBNIEJ MOGĄ SIĘ UKRYWAĆ NA STRYCHACH LUB PIWNICACH. 

  

22 komentarze:

  1. Są już pierwsze ślady innych konstrukcji np. Figaro ZRK http://www.ebay.co.uk/itm/400671543181

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałem te zdjęcia na aukcji i tak się domyślałem do kogo trafią:) Jak zobaczę głowicę lub cokolwiek Diory do 108 MHz dam znac. Darek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozyskane zbiory będę sukcesywnie publikował. Wszystkich pasjonatów DIORY zapraszam do regularnego odwiedzania bloga.

      Usuń
  3. Mam działające Calypso z glowica 88-100 wyprodukowane na polski rynek (polskie napisy).
    To jest to radio : http://oldradio.pl/ilustracja/8155946175/Diora_Calypso_62127.html

    OdpowiedzUsuń
  4. Z głowicą DEA zmagaliśmy się tutaj. Mam dwa egzemplarze Calypso 6282 z EM34 i UKF-em do 100MHz. Jedno nieotwierane i cały czas gra!

    OdpowiedzUsuń
  5. Panie Wojtku Wysłałem panu obszernego maila na konto gmail.W skrócie:potrzebny jest pilnie katalog tych eksportowych cacek żeby każdy wiedział czego szukać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za żywy oddźwięk. Myślę iż doskonale taka rolę pełni katalog na stronie www.oldradio.pl. Działa tam kilku redaktorów (w tym autor), którzy dzielnie uzupełniają materiały. A mieszkający w UK, kolega Antoni Grucel sukcesywnie uzupełnia materiały o eksportowych wersjach odbiorników znajdowanych na wyspach. Jest i Ramona 22241 i Calypso 62015. Będą i inne. Zapraszam do pomocy.

      Usuń
  6. Znalazłem na kanadyjskim portalu Kijiji ogłoszenie o sprzedaży Stertone 100-Arkona sprawne.100$

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam!
    Osobiście posiadam Rumbę (chassis to samo co Calypso / Ramona) w wersji eksportowej do UK z głowicą 88-108.
    Głowica ewidentnie jest produkcji zagranicznej (prawdopodobnie Philips), więc zapewne w Ramonach eksportowych tak samo.
    Jako ciekawostkę można jeszcze wspomnieć o żółtawej antykorozyjnej powłoce galwanicznej chassis zamiast szaroburej jak w egzemplarzach na rynek krajowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta żółtawa to kadm. Ruscy to stosowali. Teraz się nie robi bo toksyczne.,

      Usuń
  8. to radio nazywa się Continent....

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem byłym pracownikiem DIORY od 68r do 76r.Pamiętam jeszcze że na montażu jak zaczynałem pracę leżały jeszcze "zwłoki" DGS-a którego eksportowaliśmy do Anglii, a mówiąc po naszemu Carmen -stereo. Było to biurko wielkości 56-60calowego telewizora.Takie coś stoi w muzeum DIORY w Dzierżoniowie. Obrazowo wyglądało to tak: pośrodku odbiornik, pod nim półka na płyty po obu stronach odbiornika głośniki(gabarytowo duże) chyba 3W o konstrukcji aluminiwej, a nad jednym głośnikiem adapter zamykany klapką a nad drugim miejsce na magnetofon też zamykane jak adapter.Potem eksportowaliśmy Trubadura jako DGxxx to była taka trumienka na 4 nóżkach 50-70cm, obok radia głośnik a obok głośnika pojemnik na adapter przykrywany wszystko w jednej obudowie. Potem był Promyk -Lux jako D -401 też do Anglii tylko bez wtyczki sieciowej.DIORA eksportowała też Irysa i Kankana. A co do głowic UKF-u to produkowało to ELWRO z Wrocławia.A odróżnić było bardzo łatwo czy to na nasze pasmo czy na zachodnie. Trymery na nasze pasmo były płaskie, okrągłe i w połowie metalizowane, a w zachodnich trymery były na śrubkę bez łebka i wkrecało się w blaszkę.To przy okazji jeszcze pochwalę się że przez moje ręce (tymi ręcami) przechodził pierwszy polski odbiornik stereofoniczny DSL-201 a pracowałem wtedy na sprawdzaniu przesłuchów stereofonicznych i naprawianiu dekoderów jeszcze wtedy na tranzystorach AF- 428, TG-50 i TG-5.Gdyby miał Pan zdjęcia z DIORY bardzo chętnie zapoznałbym się z nimi.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo dziękuję za informacje. Tego lata miałem okazję odwiedzić Muzeum Diory i wspaniałych ludzi kultywujących pamięć o fabryce. Post ciągle czeka na przygotowanie.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

    OdpowiedzUsuń
  11. jeżeli temat głowic ukf o zakresie 87,5-108MHz jest nadal aktualny, to warto wejść na link, który podałem. Cena zaporowa, ale jestem pewien iż to jest to:)

    pozdrawiam Kaziu

    http://olx.pl/oferta/radio-rumba-21841-antyk-CID99-ID7LBAz.html#a651a4b996

    OdpowiedzUsuń
  12. Uprzejmie informuje zainteresowanych że Wojciech posiada od dziś takową głowicę wraz z radiem Rumba 21841 co nas wszystkich ucieszyło zapewne.
    Pozdrawiam Tomasz

    OdpowiedzUsuń
  13. Obiecuję opisać dokładnie obdukcję, jak tylko Rumba trafi na warsztat.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry. Prawdopodobnie mam rzeczoną głowicę. Podstawka pod lampę jest w niej ceramiczna. Jeśli jeszcze jest zainteresowanie mogę odnaleźć. Pozdrawiam pełen podziwu dla pięknej twórczości, Marek

      Usuń
  14. Bardzo proszę w imieniu własnym i wszystkich zainteresowanych. Rad bym przeprowadził "reverse engineering" tej głowicy.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W najbliższą niedzielę odnajdę tę konstrukcję i poinformuję.

      Usuń
    2. Gratuluję, Czy to jest ten egzemplarz, którego fotografia pojawiła się na oldradio.pl?

      Usuń
  15. Mam radyjko stertone 400 sprawne

    OdpowiedzUsuń
  16. Przepraszam ale nie mniałem czasu na pisanie,zdjęcia są już załadowane na oldradio.pl

    OdpowiedzUsuń