sobota, 14 marca 2015

Relaks 2 czy Relax II czyli dziwny zwrot na przełomie dekad

Próbując sobie zlokalizować w czasie moje (rocznik 1965) jak najwcześniejsze wspomnienia. Tak się składa, iż noc z 20 na 21 lipca 1969 roku to czas i wydarzenie, które wyryło w mojej pamięci najstarsze lokalizowalne wspomnienia. A także w pewien sposób wpłynęło na zainteresowania i wybór drogi życiowej – ku gwiazdom (z marzeniami) i elektryce (za chlebem).

Drugim takim punktem w czasoprzestrzeni, który potrafięokreślić,  to obejrzane w telewizji u Cioci Marysi (Lazuryt 104 w domu pojawił się 11.IV.1971r – też dokładnie pamiętam) barbórkowe przemówienie tow. Wiesława z okazji górniczego święta w 1970. Co ciekawe również PKF zapamiętała to wydarzenie.

To co nastąpiło później w politycznej historii Polski – podpisanie porozumienia z NRF-em uznającego nasze granice zachodnie (7.XII), podwyżki cen żywności, a w konsekwencji protest robotników na Wybrzeżu i przejęcie władzy przez ekipę Gierka – to już wiedza nabyta w okresie edukacji. Do Bukowiny wieści z Trójmiasta docierały dużo później.

Dlatego też również mam małą radio-zagadkę, dotyczącą co się zdarzyło w tym okresie, jakie siły i wpływy zadecydowały. Iż RELAKS 2 stał się RELAX-em II.

Jako pierwsze radio, które szczęśliwe i grające z mojego warsztatu wyszło w świat był pozyskany od Teścia Relaks.
Nauczyłem się na nim dużo, czytelnicy tego bloga mogli śledzić moje problemy i  ich rozwiązania.

Na fali entuzjazmu nabyłem później RELAX-a II, który jednak, nie doczekał się całkowitej restauracji (bo i takiej do końca nie potrzebował). Od paru dni ma nowego właściciela i mam nadzieję, że cieszy nowego opiekuna  i wkrótce odzyska pełną sprawność.

Ostatnio zakupiłem instrukcję obsługi odbiornika  RELAKS 2 z 1969 roku, którą niniejszym przedstawiam. Jest niestety bez schematu, ale dla entuzjastów pożyteczna.
Na ostatniej stronie - reklama DIORY
Dyskusja, która wywiązała się na forum Triody, po opublikowaniu zdjęcia nowego nabytku – tj. Relaksa 2 z białą skalą, wobec wszem dobrze znanej czarnej pozwala mi zadać czytelnikom zagadkę (na którą nie znam odpowiedzi):

Co spowodowało że Relaks stał się Relaxem?

Nagły zwrot na zachód? Oderwanie się od siermiężnej gomułkowskiej rzeczywistości?
Czy Relax miał być eksportową wersją Relaksa i jakoś tak zostało (było takich trochę)?

Zresztą RELAKS to dobrze rozpoznawana marka w PRL-u. Ciekawskich zapraszam do Bufetu.

Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie?  Proszony jest o kontakt – np. komentarz do niniejszego posta.

1 komentarz:

  1. Witam. Ktokolwiek widział - ktokolwiek wie: Jest i w naszym kraju tak poszukiwany odbiornik z pełnym UKF-em i głowicą ELWRO: https://www.youtube.com/watch?v=II2q8gcRofs
    Pozdrawiam.
    Mariusz

    OdpowiedzUsuń